روی خط خبر

موضوع: اخبار منبع: ابتکار نیوز
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان روزنامه ابتکار - جانشینی در عمان از وب سایت ابتکار نیوز ebtekarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

روزنامه ابتکار - جانشینی در عمان

سلطان قابوس 78 ساله، متاهل نیست و فرزندی ندارد. وی همچنین از انتخاب جانشین و ولیعهد برای خود سر باز زده است. علاوه بر سن، ابتلای قابوس به سرطان روده بزرگ، به خصوص پس از سفر درمانی طولانی مدت به آلمان در سال 2014، توجهات را بیش ازپیش به احتمال مرگ وی جلب کرده است.
به گزارش کانال مطالعات شبه جزیره عربی، تا سال 1996 که قانون اساسی سلطنت عمان تصویب شد، هیچ اطلاعی از فرآیند جانشینی در عمان وجود نداشت. در سال 1997 قابوس در مصاحبه ای گفت: «تا آنجا که به موضوع جانشینی مربوط است، فرآیندی که همیشه برای ما مشخص بود، حالا در قانون اساسی عمومی شده است. هنگامی که من مُردم، خانواده ام جلسه ای تشکیل خواهند داد، اگر ایشان نتوانستند بر روی یک نامزد به توافق برسند، شورای دفاع، بر اساس نام یا نام هایی که توسط سلطان پیشین معرفی شده است، تصمیم خواهد گرفت. من هم اکنون دو نام را به ترتیب اولویت نوشته ام و در پاکتی مهر و موم شده، در دو منطقه مختلف گذاشته ام».
در حال حاضر، از سه نفر به عنوان جانشین احتمالی قابوس یاد می شود؛ اسعد بن طارق بن تیمور آل سعید، پسر عموی قابوس و از فرماندهان ارتش عمان و از شاهزادگان نزدیک به سلطان است که نماینده وی در برخی مذاکرات بین المللی بوده است. اسعد در سال 2017، از سوی قابوس به عنوان معاون سلطان در امور همکاری های بین المللی و معاون دوم در امور هیئت وزیران منصوب شد؛ امری که از سوی کارشناسان به عنوان قوت گرفتن احتمال جانشینی وی تفسیر شد. هیثم بن طارق بن تیمور آل سعید، یکی دیگر گزینه های جانشینی قابوس است که در سمت وزیر فرهنگ عمان خدمت می کرده و در چند دوره فرستاده ویژه دولت عمان در مذاکرات بین المللی بوده است و پیش تر به عنوان دبیرکل وزارت خارجه عمان فعالیت کرده است. شهاب بن طارق بن تیمور آل سعید، فرمانده پیشین نیروی دریایی عمان و مشاور سلطان قابوس که به عنوان رئیس شورای پژوهش های علمی عمان، مشاور قابوس محسوب می شود. برخی منابع، تیمور بن اسعد بن طارق آل سعید، دبیرکل روابط بین الملل شورای پژوهش های علمی عمان و فهد بن محمود آل سعید، معاون نخست وزیر در امور کابینه و نماینده سلطان در نشست های شورای همکاری خلیج فارس را نیز از جمله گزینه های جانشینی مطرح کرده اند. اگر چه در مورد اولی، زنده بودن پدر و در مورد دومی اتصال به شاخه ای دیگر از خاندان سعید و نیز عمانی نبودن همسرش، به عنوان مانعی برای سلطنت محسوب می شود.

بهداشت به مثابه مسئله امنیت ملی ناصر فکوهی

مطلب با عنوان روزنامه ابتکار - جانشینی در عمان از وب سایت ابتکار نیوز ebtekarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان روزنامه ابتکار - جانشینی در عمان از وب سایت ابتکار نیوز ebtekarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون