روی خط خبر

موضوع: اخبار منبع: ابتکار نیوز
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان روزنامه ابتکار - سلطان نامرئی کاغذ از وب سایت ابتکار نیوز ebtekarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

روزنامه ابتکار - سلطان نامرئی کاغذ

سه شنبه شب، رئیس پلیس پایتخت با حضور در برنامه زنده تلویزیونی تهران ۲۰ اعلام کرد یک واردکننده بزرگ کاغذ همراه یک گروه ۱۶ نفره بازداشت شده اند و ارزش این پرونده بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است! اما سوال این است، وقتی کاغذی جز با ارز دولتی به کشور وارد نشده است، سلطان کاغذ چگونه به وجود آمده است؟ آیا نظارتی بر واردکنندگان و روند واردات وجود ندارد؟
سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با حضور در برنامه زنده تلویزیونی تهران ۲۰ با اشاره به دستگیری باند وارد کننده کاغذ با ارز دولتی گفت: نیروی انتظامی تهران بزرگ طی چند روز گذشته توانسته است یک گروه ۱۶ نفره را که ۳۰ هزار تن کاغذ را با ارز دولتی وارد کردند دستگیر کند. این باند هیچ کدام از کاغذهای وارد شده با ارز دولتی را به بازار عرضه نکرده و حتی در مواردی با ارز دریافت شده هیچ کاغذی وارد نشده است. ارزش این پرونده تا امروز بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
محمد سلطانی فر، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به انتشار خبر بازداشت سلطان کاغذ گفت: هویت و مشخصات این افراد اعلام نشده و خود ما نیز دوست داریم بدانیم سلطان کاغذ چه کسی است. بهتر است زمانی که اسامی اعلام می شود کاملا شفاف و واضح شود تا بدانیم چه کسی بازداشت شده است به همین دلیل خود ما هیچ اطلاعی نداریم که منظور از سلطان کاغذ کیست.
به ما اطلاعات نمی دهند
از غلامرضا شجاع، نماینده مصرف کنندگان کاغذ درباره جزئیات این پرونده جویا شدیم. او در این باره به «ابتکار» می گوید: ما اصلا نفهمیدیم ماجرا از چه قرار است، اما بنابر تحقیقاتی که داشتیم مسلما این فرد، شخصی باسابقه و ریشه دار در بین واردکنندگان کاغذ نبوده است، چون من با تمام واردکنندگان صحبت کردم. ما نمی دانیم این فرد کیست. آیا این شخص، خارج از صنف واردکنندگان بوده یا خیر. اطلاعاتی هم که به ما نمی دهند. از سوی دیگر گفته شده است که این باند 16 نفره بوده است. بالاخره این 16 نفر باید از ظهیرالاسلام جمع می شدند اما ما نشنیده ایم که کسی از ظهیر الاسلام بازداشت شده باشد. متاسفانه اطلاعاتی به ما نمی دهند. به احتمال زیاد کسی بوده که سابقه واردکنندگی نداشته است.
شجاع ادامه می دهد: این دقیقا همان کاغذهایی است که بنده در سوم مرداد اعلام کردم که هزاران کامیون کاغذ شبانه از انبارهای تهران خارج کردند و در انبارهای غیراستاندارد و در استان های مجاور تهران مخفی کردند. من صد در صد مطمئنم، این کاغذها با ارز 3800 تومانی وارد شده اند. یک نفر نمی تواند در ایران ادعا کند که برای واردات کاغذ ارزی به جز 3800 یا 4200 تومانی گرفته باشد.
کاغذ با ارز آزاد وجود ندارد
او در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی وجود نداشته که این ارز به چه کسی تخصیص داده شده و یا بعد از واردات، سرنوشت کاغذها چه شده است، می گوید: وقتی ما نمی دانیم ماجرا چیست، تمام این ابهامات برای همه ما و همه خانواده کاغذ وجود دارد. من به عنوان نماینده مصرف کنندگان کاغذ استان های کشور، نمی دانم این شخص کیست. مطمئنا این فرد کسی نیست که در واردات کاغذ ریشه داشته باشد. من نمی دانم این فرد با رانت توانسته این کاغذها را وارد کند یا ماجرا چیز دیگری بوده است. متاسفانه در مقطعی کم نبودند افرادی که این کاغذها را گرفتند و بدون آنکه دولت نظارتی داشته باشد، آنها را در بازار آزاد فروختند. همه کاغذهایی که در سطح شهر می بینید و مجوز ندارند، کاغذهایی است که از مخفیگاه ها بیرون می آید ولی پلیس کاری به این کارها ندارد در صورتی که تمام کاغذها باید رصد شود. کاغذ آزاد وجود ندارد. هر کاغذی، در هر سطح شهر در هر انباری وجود دارد، با ارز دولتی وارد شده است.
تامین یک سال نیاز بازار با کاغذهای کشف شده
شجاع درباره تاثیر کاغذهای کشف شده بر آینده بازار نشر نیز می گوید: 30 هزار تن کاغذ کشف شده ای که مطرح شده، حداقل می تواند یکسال آینده نشر ما را تامین کند. ولی خبری که منتشر شده، آنقدر گنگ است که همه را گیج کرده است. هرچه هم ما تحقیق کردیم که این کالاها کجا بوده اند، تهران بوده اند یا شهرستان، متاسفانه هیچ اطلاعاتی نمی دهند. همین مخفی کاری ها کار بدی است. این اقدامات باید شفاف باشد. یعنی در اولین فرصت اعلام می شد که این کاغذها در فلان استان و در فلان شهر و در فلان بنگاه پیدا شده است. حتی باید بنگاهی که این کاغذها را هم مخفی کرده است را پلمپ کنند. یعنی هر بنگاهی که کاغذها را مخفیانه نگهداری می کند، شریک جرم است. تمام کاغذهایی که خارج از چارچوب فروخته شود، درآمدش حرام است چون از پول مردم تهیه شده. هیچ کاغذی هم با ارز آزاد وارد نشده است.
اعطای مجوز به قبل از کارگروه کاغذ مربوط است
چندین ماه است کارگروه کاغذ در وزارت ارشاد تشکیل شده است. آیا این کارگروه نباید نظارتی در این گونه امور داشته باشد؟ شجاع، به عنوان یکی از اعضای کارگروه کاغذ می گوید: کارگروه کار خودش را به درستی انجام می دهد. کار کارگروه کاغذ این نیست که نظارت کند که این کاغذ کی و چگونه واردشده است. ما در کارگروه بررسی می کنیم که آیا جنس کاغذ مرغوب است؟ قیمتش مناسب است؟ کارخانه اش، کارخانه خوبی است یا نه، کسی که می خواهد کاغذ را وارد کند، سابقه واردات دارد یا خیر. بعد از این، سازمان های حاکمیتی باید با گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت هماهنگ باشند تا به محض اینکه کاغذ وارد می شود، به وزارتخانه های مرتبط، تعزیرات، سازمان حمایت اعلام شود. تا سارمان حمایت آن را قیمت گذاری کند و بعد وزارت ارشاد آن را بین ناشران و روزنامه دارانی که مجوز دارند، توزیع کند. بعد از اینکه به اندازه کافی کاغذ بین روزنامه ها و ناشران پخش شد و بازار به ثبات نسبی رسید، کاغذ با قیمت مناسب در اختیار چاپخانه داران قرار بگیرد و چاپخانه داران هم تعهد می دهند که از این کاغذها تنها در راستای کالاهای فرهنگی استفاده کنند. چاپخانه دار فقط می خواهد چرخ چاپخانه اش بچرخد.
او در پاسخ به این سوال که چرا کارگروه کاغذ، نظارتی بر صلاحیت واردکننده کاغذ نداشته است، می گوید: کارگروه کاغذ در وزارت ارشاد تقریبا از اوایل شهریور ماه تشکیل شده است. مجوز کسی که این کاغذها را وارد کرده به قبل از این کارگروه برمی گردد. یعنی خودش به صورت مستقیم، مجوز از مقامات گرفته و مطمئنا این موضوع در کارگروه مطرح نشده است.

دوراهی خصوصی یا دولتی بودنژوبین صفاری

مطلب با عنوان روزنامه ابتکار - سلطان نامرئی کاغذ از وب سایت ابتکار نیوز ebtekarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان روزنامه ابتکار - سلطان نامرئی کاغذ از وب سایت ابتکار نیوز ebtekarnews با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون