روی خط خبر

موضوع: اخبار منبع: اکوفارس
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان افق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

افق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

اکوفارس: سنا : بازار سرمایه با برخورداری از بازارهای متنوع، اوراق بهادار اسلامی، اوراق مشتقه و همچنین نهادهای مالی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر ویژگی‌های خود می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه‌گذاری در دیگر بازارهای کالایی مانند نفت، طلا، ارز و مسکن باشد. این در حالی است که ریسک موجود در بازار سرمایه به مراتب کمتر از دیگر بازارهای موازی سرمایه‌گذاری

مدیر گروه آمار و تحلیل ریسک سازمان بورس و اوراق بهادار با اظهار این مطلب، گفت: در حال حاضر بالغ بر ۱۹۰ صندوق سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند. وجود ویژگی هایی چون تنوع بالای سبد سرمایه گذاری صندوق ها و همچنین میزان سرمایه بالای تحت مدیریت آنها که هزینه سرمایه گذاری هر سرمایه گذار را کاهش می دهد، سبب می شود تا ریسک این نوع سرمایه گذاری به مراتب از سایر سرمایه گذاری ها کمتر باشد.زانیار احمدی در ادامه افزود: در ماه های اخیر شاهد تلاطم های بسیاری در بازارهای مختلف کشور بوده ایم. تلاطم هایی که هماقتصاد کشور و هم وضعیت اقتصادی مردم را دچار تغییراتی کرده است. به طور مثال نرخ دلار و یورو در برابر ریال در بازار ارزاز ابتدای سال ۹۷ تا اواسط شهریور ۹۷ به بیش از سه برابر رسید و تا امروز نیز شاهد تلاطم های روزانه در این موارد هستیم.وی ادامه داد: در این مواقع افراد به منظور حفظ ارزش سرمایه خود و از طریق سرمایه گذاری در بازارهای مختلف، نقدینگیخود را به سمت کالاها یا اوراق بهاداری روانه می کنند که در مدت زمانی کوتاه، برای آنها خلق ارزش کند. فارغ از اینکه عوامل تحریک بازارها در این دوره چه مواردی می توانند باشند، در زمان سرمایه گذاری باید به ریسک های موجود در آن توجه کرد.احمدی اولین موضوع در این زمینه را محل سرمایه گذاری دانست و گفت: با توجه به چشم انداز مبهم نسبت به تولید در بنگاه ها و سیاست های محدودکننده قانونی و دولتی که منجر به رکود در بازار کالاهای تولیدی، وارداتی و صادراتی شده است، سرمایه گذاری در بازارهای طلا، ارز، مسکن، بازار سرمایه و بانک، می تواند مقاصد سرمایه گذاری متفاوتی برای خلق ارزش باشند.به گفته احمدی، در شرایطی که اقتصاد دچار شوک شده است، باتوجه به نرخ تورم، بانک ها سود واقعی کمتری نسبت به سایر بازارها عاید سرمایه گذاران می کنند و به همین دلیل گرایش افراد به سرمایه گذاری در بازارهای دیگر برای کسب عایدی بالاتر بیشتر می شود که متناظر آن نیز ریسک آنها افزایش پیدا می کند.وی خاطرنشان کرد: نبود سیستم شفاف و کارآمد، عدم تقارن اطلاعاتی، عدم وجود رقابت و عدم وجود ناظر به صورت سیستمی، از عوامل ایجاد تلاطم غیرعادی قیمت ها در بازارهایی مانند طلا و ارز هستند و سرمایه گذاران را با ریسک بالایی مواجه می کنند. در این میان، بازار سرمایه با وجود بازارهای سهام، اوراق بهادار اسلامی، اوراق مشتقه و همچنین نهادهای مالی مانند صندوق های سرمایه گذاری و سایر ویژگی های خود می تواند جایگزین مناسبی برای بازارهای کالایی مانند نفت، طلا، ارز و مسکن باشد.

مطلب با عنوان افق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان افق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون