روی خط خبر

موضوع: اخبار منبع: اکوفارس
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان ارز نگرفته و کالای فروخته شده از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

ارز نگرفته و کالای فروخته شده

اکوفارس: طرح تحول سلامت در دوره اول وزارت دکتر سید حسن هاشمی، با خوشبینی در تامین منابع و مدیریت مصارف کلید خورد و هرچند در بسیاری زمینه‌ها با موفقیت‌هایی همراه بود، اما در کمتر از دو سال، عدم تخصیص منابع مالی از یکسو و رشد شدید در بخش مصرف سرانه بهداشت از سوی دیگر، باعث انباشت دیون به شرکت‌های پخش و تامین‌کنندگان تجهیزات پزشکی (چه تولید‌کننده و چه وارد‌کننده)

طبق آمار وزارت بهداشت، میزان کل واردات تجهیزات پزشکی در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۴/ ۱ میلیارد دلار است که اغلب با دلار ۳۸۰۰ تومانی قیمت گذاری و فروخته شده و بالغ بر ۸۰ درصد آنها در سال ۹۶ وصول نشده اند. مقدار بدهی شرکت های تجهیزات پزشکی به تامین کنندگان بنا به استعلام از اداره کل تجهیزات، حداقل ۲۸۷ میلیون یورو بوده که بیانگر این است که این صنعتبیش از ۲۰ درصد واردات سالانه خود را به تامین کنندگان خارجی خود بدهکار است.درجه اثرگذاری این وضعیت ازآنجا تشدید می شود که توجه داشته باشیم که عمده مصرف کنندگان تجهیزات پزشکی، بیمارستان های دولتی هستند و تمامی شرکت های تجهیزات پزشکی ملزم به رعایت قیمت های اعلامی توسط اداره کل تجهیزات پزشکی هستند. بر این اساس سود محدود و کنترل شده که همواره بحثی چالشی بین تامین کنندگان و وزارت بهداشت بوده است، هرگونه امکان چانه زنی را برای افزایش قیمت ها سلب کرده است. به دنبال جهش ارزی در فروردین ۹۷، وزارت بهداشت در جلسات متعدد هم اندیشی، قول تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی را برای پرداخت های اعتباری سال ۹۶ داد و طی نامه شماره ۱۰۰/ ۸۰ مورخ سوم اردیبهشت، وزیر بهداشت مراتب را جهت جلوگیری از اخلال در تامین نیاز مراکز درمانی و به تبع آن اخلال در نظام سلامت به استحضار معاون اول رئیس جمهور رسانید. این نامه در ششم تیر ماه ۹۷ طبق بخشنامه شماره ۹۷/ ۱۱۰۰۰۱ بانک مرکزی به بانک های عامل با شماره تخصیص ۳۷۹۹۶۵۰ ابلاغ شد. در این میان وزارت بهداشت لیست کامل از برگ سبز و فاکتور های فروش شرکت ها به مراکز را نیز در سامانه خود جمع آوری کرد. طبق این بخشنامه بانک های عامل مکلف به ثبت و ارائه ارز گواهی آماری تا ۱۵ مرداد بوده تا بانک مرکزی با کد فوق ارز بانکی تخصیص دهد.اما آنچه در عمل می بینیم، سرگردانی فعالان این صنعت میان بانک مرکزی، بانک های عامل و وزارت بهداشت است. پایان سال مالی شرکت های تامین کننده خارجی در پیش است و بسیاری از آنها با توجه به عدم دریافت مطالبات در کنار ریسک بالای کار با ایران، حاضر به تامین کالا و قطعات یدکی و مواد اولیه نیستند و مضافا شرکت های تامین کننده بابت بدهی خارجی با نرخ غیرقابل پرداخت از یکسو و بهره های بانکی بابت دیون پرداخت نشده دولت از سوی دیگر در معرض ورشکستگی اند.بدیهی است تامین ارز بازار آزاد یا ثانویه (به فرض امکان و قانونی بودن آن)، شرکت های تجهیزات پزشکی را با ضرری غیر قابل جبران و قطعا ورشکستگی مواجه خواهد ساخت. رشد فزاینده قیمت ها و عدم وجود منابع پرداختی محتمل ترین نتیجه خواهد بود. در کوتاه مدت، بسیاری از فعالان این صنعت امکان خدمت رسانی به مراکز درمانی نخواهند داشت. در میان مدت با تعطیلی کارخانه ها و شرکت های مهندسی، شاهد بیکاری تعداد زیادی از نیروی کار دانش محور خواهیم بود. در رابطه با نتایج بلندمدت، این قدر این تصویر تیره و تار است که بهتر است به آن فکر نکنیم. واقعیت این است که هیچ کدام از دست اندرکاران نظام سلامت خواهان این افق نیستند. گره سردرگم تامین تجهیزات پزشکی اگر چه معلوم نیست از سوی چه کسانی به وجود آمده، اما کاملا معلوم است که با هماهنگی بیشتر میان بانک مرکزی و وزارت بهداشت قابل حل است. بهتر است تا دیر نشده به فکر احیای این صنعت دانش محور باشیم که نفس های آخرش را می کشد.

مطلب با عنوان ارز نگرفته و کالای فروخته شده از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان ارز نگرفته و کالای فروخته شده از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون