روی خط خبر

موضوع: اخبار منبع: اکوفارس
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان آخرین خبرها از بازگشت ارز صادرات به افغانستان از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

آخرین خبرها از بازگشت ارز صادرات به افغانستان

اکوفارس: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان از مذاکره با یک بانک افغانستان برای انجام امور مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد. به گزارش «ایبنا» حسین سلیمی در مورد بحث پیمان‌سپاری ارزی گفت: همه صادرکنندگان و بخش‌خصوصی موافق هستند که ارز حاصل از صادرات باید به کشور بازگردد اما عوض کردن رویه‌ها کاری زمان‌بر است و باید فرصت داد تا زیرساخت‌ها

وی افزود: کشور افغانستان سال هاست که با ریال با ایران کار می کند و سیستم بانکی ندارد که بتواند دلار را به ایران بازگرداند و بحث FATF مبادله از طریق صرافی ها را نیز با مشکل روبه رو کرده است، در این شرایط با توجه به نیاز کشور به بازگشت ارز باید سازوکارهای جدیدی اندیشیده شود. عضو هیات نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات اکنون کالا خریداری شده و به کشور بازمی گردد بخشی نیز به صورت ریالی برگردانده می شود و در غیر این صورت تولیدکنندهنقدینگی نخواهد داشت که دوباره بتواند کالا تولید و صادر کند.سلیمی تاکید کرد: بانک مرکزی در دوره جدید تصمیمات کارشناسی گرفته و در این زمینه نیز باید جلسات گذاشته شود تا راهکارهای بازگشت ارز را پیدا کنیم، ما هم موافقیم که ارز باید بازگردد اما باید فرصت دهیم که مذاکرات با بانک های افغانستانی نتیجه دهد. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان با بیان اینکه دو ماه پیش جلسه ای با نمایندگان افغانستان گذاشته شد تا راهکارهایی برای بازگشت ارز اندیشیده شود، گفت: قرار شده یک بانک در این کشور و یک بانک در ایران ایجاد شود تا بتوانیم نقل وانتقالات ارزی را از طریق این دو بانک انجام دهیم. وی تصریح کرد: در عراق بانک هایی ایجاد شده تا ارز صادراتی به کشور بازگردد و در افغانستان نیز مذاکراتی با یک بانک انجام شده تا بتوانیم ارز را بازگردانیم، چراکه در غیر این صورت به کاهش صادرات به افغانستان منجر می شود.

مطلب با عنوان آخرین خبرها از بازگشت ارز صادرات به افغانستان از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان آخرین خبرها از بازگشت ارز صادرات به افغانستان از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون