روی خط خبر

  • اخبار
  • اکوفارس
  • ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت ششم) + فیلم

موضوع: اخبار منبع: اکوفارس
امتیاز: 5 5

مطلب با عنوان ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت ششم) + فیلم از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت ششم) + فیلم

اکوفارس: مردم باید بتوانند حرف بزنند و کمک کنند که آقا اینجا اشتباه است تا تصمیمت را درست کنی، چه اشکالی دارد؟ منتها همه راه ها را بسته اند، راه ها هم که بسته شد، رشد اندیشه و رشد مدیریت اتفاق نمی افتد. بالاخره در همین 5-4 چارچوبی که گفته ام باید کار کند دیگر! رشدی هم که اتفاق می افتد در بهره وری از همین محیط است. این که مثبت نیست. تازه در آن قوی تر هم شود، سرعت خراب شدن بیشتر می شود. باید درست کنیم،

به گزارش اکوفارس، متن بخش ششم صحبت های دکتر احمدی نژاد بدین شرح است:در ایران؛ منابع، چند برابر متوسط جهانی است. کشور ما در مجموع نفت و گاز اول است برای اینکه جمعیت کشور ما یک درصد دنیا است.ظرفیت معادن کشور ما 5 درصد متوسط جهانی است. جمعیت و وسعت کشور ما یک درصد است اما انرژی ما اول است، معادن ما هم 5 برابر متوسط سرانه جهانی است.این از منابع، مردم ما هم که بهترین مردم جهان هستند. من نمی خواهم دیگران را کوچک کنم ولی بهترین نیروی انسانی در کشور ماست.مشکل ما این است که:ـ طرح جامع یا تئوری و نظریه برای اداره کشور نداریم!بدتر از آن این است که نمی خواهیم هم داشته باشیم. یک نگاه کلان و یک فرااستراتژیک لازم است. یعنی باید آنقدر دید وسیعی داشته باشند که منابع کشور را ببینند و بشناسند، طراحی کنند، سیستم های جهان را بشناسند، مزایا و معایب آن ها را بشناسند و یک خط بکشند و بگویند مردم از این سمت بروید. الان هیچ کس نمی داند که از کدام طرف برود!ـ مدیریت ها فاقد هدف و روش است در نتیجه رشد توان مدیریتی دچار اخلال شده است.همه اینها برمی گردد به «نظام تصمیم گیری»من در نامه به رهبری هم نوشتم که هیچ منطق مدیریتی بر نظام تصمیم گیری ما حاکم نیست.صرفه نظر از اینکه ما چه مکتب و آرمانی داریم. شما هر هدفی داشته باشید و بخواهید یک نظام تصمیم گیری ایجاد کنید تا هدفی از دل آن محقق شود، آن نظام تصمیم گیری یک منطقی دارد. این ها اصلا ربطی به اعتقادات ندارد.این منطق الان در کشور ما نیست. معلوم نیست که چه کسی در کشور تصمیم گیر است، موازی تصمیم می گیرند، در طول هم تصمیم می گیرند، هم افزایی هست یا تقابل! در مقابل تصمیمات اصلا مسئول کیست؟ اختیارات کجاست؟ مسئولیت ها کجاست؟ توازن کجاست؟ سلسله مراتب کجاست؟همین طور بتدریج یک بنایی ساختیم که هیچ شکل و شمایل و کارکردی ندارد. یعنی هیچ کجای آن با هم همخوانی، تعامل دو طرفه و هم افزایی ندارد. این ها را باید درست کنیم.من می گویم ایران به سرعت می تواند قوی ترین قدرت دنیا به لحاظ اقتصادی و سیاسی شود ولی شرط آن این است که منابع و ریشه ها را بشناسیم و درست اداره کنیم.متاسفانه یک اخلاق و یک تقدسی هم درست کردند که اصلا نمی شود حتی به یک بخشدار هم انتقاد کرد! تنها گروهی که می شد انتقاد کرد، ما بودیم که هر کس هر چه می خواست بگوید، آزاد بود!مردم باید بتوانند حرف بزنند و کمک کنند که آقا اینجا اشتباه است تا تصمیمت را درست کنی، چه اشکالی دارد؟ منتها همه راه ها را بسته اند، راه ها هم که بسته شد، رشد اندیشه و رشد مدیریت اتفاق نمی افتد. بالاخره در همین 5-4 چارچوبی که گفته ام باید کار کند دیگر! رشدی هم که اتفاق می افتد در بهره وری از همین محیط است. این که مثبت نیست. تازه در آن قوی تر هم شود، سرعت خراب شدن بیشتر می شود. باید درست کنیم، به نظرم این ها شدنی است.این ها شدنی است، فقط چند تا تصمیم بزرگ می خواهد که هر چه دیرتر هم بگیریم سخت تر می شود ولی چه بخواهیم و چه نخواهیم به ما تحمیل خواهد شد که این تصمیمات را بگیریم. به همه تحمیل خواهد شد. کسی خیال نکند که از دایره این تحمیل بیرون است. همه باید بپذیرند که اداره کشور منطقی دارد و بر آن منطق هم باید بایستند.

مطلب با عنوان ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت ششم) + فیلم از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است و آپین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

مطلب با عنوان ریشه های نابه‌سامانی اقتصاد ایران به بیان دکتر احمدی نژاد (قسمت ششم) + فیلم از وب سایت اکوفارس ecofars با درج لینک اصلی خبر نمایش داده شده است.

اخبار گوناگون